The standard material required to produce one unit of product Z is 5 kgs and the standard price per kg of material is ₹30. The Cost Accounts show that 16,000 kgs of material were used for producing 3,000 units. If the ma
CS Executive · Cost and Management Accounting · PYQS · December 2020
The standard material required to produce one unit of product Z is 5 kgs and the standard price per kg of material is ₹30. The Cost Accounts show that 16,000 kgs of material were used for producing 3,000 units. If the material cost variance is ₹70,000 unfavourable, the actual price per kg of material is:
Answer & Explanation:
Correct Answer: Option (C)
Official answer key: (C).
Topics: Standard Costing
Related Questions in this Topic
- 90. Statement I : Standard cost is a pre-determined cost. Statement II : All pre-determined costs are standard in nature...
- 89. Overhead cost variance is ₹9,000 (A), overhead expenditure variance is ₹2,000 (A) and overhead efficiency variance i...
- 81. The following are relating to Job No. 102: Standard hours planned 40.0 Actual hours worked 36.5 Standard wage rate ₹...
- 52. Which of the following is not a reason for an idle time variance ?
- 51. Examine the following relating to Job No. 100: Standard hours planned 104.50 Actual hours worked 101.25 Standard wag...