A plant produces a product in the quantity of 10,000 units at a cost of ₹3 per unit. If 20,000 units are produced, the cost per unit will be ₹2.50. Selling price per unit is ₹4. The variable cost per unit will be :

CS Executive · Cost and Management Accounting · PYQS · June 2017
A plant produces a product in the quantity of 10,000 units at a cost of ₹3 per unit. If 20,000 units are produced, the cost per unit will be ₹2.50. Selling price per unit is ₹4. The variable cost per unit will be :
(A) ₹2
(B) ₹3
(C) ₹4
(D) ₹1

Answer & Explanation:

Correct Answer: Option (A)

Official answer key: (A).

Topics: Cost Concepts

Open in Interactive Practice Hub · Full Practice Hub · Chapter Weightage · More in this subject

Related Questions in this Topic