A manufacturer produces 2,00,000 units of a product at a cost of ₹3.25 per unit. Later on he produces 2,75,000 units at a cost of ₹3.20 per unit, when its fixed overheads have increased by 10%. The original fixed overhea

CS Executive · Cost and Management Accounting · PYQS · June 2017
A manufacturer produces 2,00,000 units of a product at a cost of ₹3.25 per unit. Later on he produces 2,75,000 units at a cost of ₹3.20 per unit, when its fixed overheads have increased by 10%. The original fixed overheads will be :
(A) ₹50,000
(B) ₹55,000
(C) ₹30,000
(D) ₹40,000

Answer & Explanation:

Correct Answer: Option (A)

Official answer key: (A).

Topics: Cost-Volume-Profit Analysis

Open in Interactive Practice Hub · Full Practice Hub · Chapter Weightage · More in this subject

Related Questions in this Topic