The cost per unit of a product manufactured in a factory amounts to ₹210 (80% variable) when the production is 15,000 units. If production increases by 20%, the per unit cost of production will be :
CS Executive · Cost and Management Accounting · PYQS · December 2021
The cost per unit of a product manufactured in a factory amounts to ₹210 (80% variable) when the production is 15,000 units. If production increases by 20%, the per unit cost of production will be :
Answer & Explanation:
Correct Answer: Option (B)
Official answer key: (B).
Topics: Costing
Related Questions in this Topic
- 100. .......... method of cost is adopted when by-products are utilised by the factory itself as input for some other pr...
- 99. A factory is currently working at 50% of its capacity. At this level the variable, semi-variable and fixed expenses ...
- 98. To which of the following companies, the requirement of Cost Audit is not applicable even if they are covered under ...
- 97. The most suitable method for calculating the issue price of slow-moving material is:
- 96. Differences in stock of material due to .......... are written off to Profit and Loss Account and do not form part o...